Afterschool

Afterschool LUCA stie că fiecare copil are o personalitate unică și un stil personal de a învăța.Cadrele noastre didacticei respectă valoarea intrinsecă a fiecarui copil și-i insuflă o dragoste de a învăța care să dureze întreaga viața. Aici creăm un mediu de studiu individualizat în care învățarea devine interesantă și captivantă. Elevii noștri devin mândri că sunt independenți, facând parte, în acealași timp, dintr-o comunitate și o lume la a căror dezvoltare vor contribui prin calitățile lor unice.

Afterschool Luca se obliga sa asigure oportunităţi egale şi să valorizeze fiecare elev, indiferent de capacităţile dovedite la înscriere, naţionalitate, mediu cultural sau religios din care provine.

Susţinem că fiecare elev este înzestrat cu un set unic de abilităţi şi că sarcina noastră este dezvoltarea acestuia pentru a desăvârşi potenţialul fiecăruia ca fiinţă omenească.Programul nostru opţional şi extra-curricular demonstrează angajamentul pentru o apropiere holistică faţă de educaţie. Suntem de acord că fiecare elev are un stil preferat de a învăţa şi năzuim să venim în întâmpinarea acestor preferinţe individuale. Credem în tratarea tuturor copiilor cu respect şi demnitate.

Viziunea noastra

Calitate, eficienţă, echitate, transparenţă, profesionalism, flexibilitate şi adaptabilitate, responsabilitate-sunt principiile care stau la baza organizării şi funcţionării unităţii noastre de învăţământ şi care sunt aplicate zi de zi, oferind o şansă fiecărui copil şi cadru didactic în vederea atingerii propriei excelenţe.

Afterschool LUCA -este alegerea potrivita pentru familiile care isi doresc un afterschool unde copiii isi dezvolta mintea, creativitatea si spiritul, intr-un climat familial; unde educatia se bazeaza pe o dezvoltare armonioasa, folosindu-se tehnici de predare inovatoare, interactive si materiale didactice performante. In cadrul institutiei noastre activeaza un colectiv de profesionisti de exceptie, format din profesori cu experienta, psihologi si experti in educatie.Misiunea fundamentala a institutiei noastre este de a-i pregati pe copii pentru viata, pentru cerintele ei existente si viitoare, de a cultiva spiritul de initiativa, entuziasmul de a invata, spontaneitatea, independenta gandirii, motivatia creativa si libertatea de exprimare.  In acest sens, Afterschool Luca isi propune mentinerea permanenta a colaborarii cu familia pentru asigurarea reusitei fiecarui copil, pentru dezvoltarea si incurajarea potentialului sau creativ.

Oferta noastra

• Preluarea copiilor de la scoala
  • Servirea mesei
  • Efectuarea temelor
  • Sport şi sănătate
  • Consiliere şi orientare
  • Organizarea de serbări
  • Participarea la târguri, festivaluri sau expoziţii.
  • Implicarea în campanii sociale sau umanitare.
  • Organizare de activităţi demostrative cu participarea părinţilor.
  • Vizionare de spectacole de teatru, operetă.
  • Vizite la muzee şi alte obiective culturale în funcţie de temele studiate şi vârsta copiilor.
  • Organizarea aniversărilor copiilor în cadrul clasei.
  • Celebrarea unor sărbători naţionale şi internaţionale prin activităţi cu invitaţi, plimbări, activităţi practice.
  • Asistenţă medicală zilnică.

Dotari si servicii

Afterschool Luca desfasoara programul educational pentru invatamant primar intr-o cladire moderna cu:

• Sala de clasa echipata cu materiale educationale  pentru toate ariile curriculare
  • Cabinet metodic si de consiliere
  • Cabinet medical
  • Sala de gimnasica
  • Curte proprie
  • Teren de sport
  • Spatiu in aer liber destinat activitatilor sportive si recreative.

Meniu

Afterschool LUCA  dispune de cantina proprie,cantina autorizata DSV si Sanatate Publica.In meniul nostru,felul principal,de baza,contine doar carne de curcan,de vita si peste proaspat.Nu folosim in alimentatia copiilor nostri carne de pui sau de porc. Bucataria este  utilata pentru pregatirea mesei in regim propriu ( meniuri avizate de medicul pediatru) si sala de mese.

Meniul nostru este In Conformitate cu Ordinul Ministerului Sanatatii nr. 1563/2008 privind principiile care stau la baza unei alimentatii sanatoase pentru copii si cuprinde în mod principal:

• feluri de mâncare pe care copiii le îndragesc,
  • componenta nutritiva în acord cu valorile energetice necesare cresterii si dezvoltarii.
  • fructele – desert si legumele crude – salate.

La Afterschool LUCA consumul de apa  este foarte important pentru sănătate, în acest sens grădiniţele noastre sunt dotate cu dozatoare de apă plată si pahare de unica folosinta  la îndemâna copiilor.

Copiii nostri, in mod frecvent, ne aduc diverse retete preferate, de la bunici,de la mamici, retete ce le implementam si in meniu, astfel, gustul bun „de acasa” il servim si la Afterschool.

Pentru lunile iulie si august Afterschool LUCA va derula un program de Summer School.