Despre noi

​Procesul de învățământ este centrat pe copil, iar profesorii predau copiilor în așa fel încât stadiile de dezvoltare, nevoile, interesele individuale și stilul fiecăruia să corespundă cu metodologia didactică și pedagogică.

În ceea ce privește conținutul prevăzut de programele școlare, acesta este structurat astfel încât să permită realizarea obiectivelor fiecărei discipline. Cadrele didactice promovează utilizarea strategiilor interactive și a metodelor de învățare prin cooperare, încercând întotdeauna să stimuleze dezvoltarea personală a fiecărui elev în parte, dar și cooperarea socială. Iar pentru că întreaga echipă contribuie la un proces interactiv, prin care copiii sunt familiarizați cu metode de socializare, ne dorim ca și părinții să se implice în educarea copiilor, creând o unitate în educație și obținând tot ce este mai bun pentru copii.

In prezent, ne desfășurăm activitatea în următoarea componență:

Sediul LUCA TEI

• cresa
  • gradinita

Sediul LUCA HERASTRAU

• creșă
  • grădiniță
  • after-school

Scoala Primara Luca FLOREASCA

• clasa pregatitoare
  • clasa I
  • clasa a II-a
  • clasa a III-a
  • before school
  • after school

Sediul LUCA AVIATIEI

• after-school

Avem oportunitatea de a le oferi elevilor numeroase activități atât educaționale, cât și recreative, care completează Programa Națională:

• tabere școlare cu tematică (înot, schi, engleză, cercetași)
  • participarea la târguri, festivaluri sau expoziții
  • implicarea în campanii sociale sau umanitare
  • organizarea de activități demostrative cu participarea părinţilor
  • vizionare de spectacole de teatru sau operetă
  • vizite la muzee și alte obiective culturale, în funcție de temele studiate și în funcție de vârsta copiilor
  • organizarea petrecerilor de aniversare în cadrul clasei
  • celebrarea unor sărbători naționale și internaționale prin activități cu invitați, plimbări, activități practice

Am ales să lucrăm cu o echipă de profesori care, împreună cu experiența, profesionalismul si dragostea lor pentru copii, pun laolaltă o excelentă capacitate de organizare și îndrumare, entuziasm și dinamism, spre a le oferi acestora educația atat de necesara deschiderii drumului în viață.

• director educativ
  • profesori pentru învățământ primar
  • profesori pentru învățământ preșcolar
  • profesori de limba engleză