In cadrul unitatii noastre, procesul de invatamant este centrat pe copil; cadrele didactice realizeaza predarea/invatarea in conformitate cu nivelurile, stadiile de dezvoltare a copiilor, nevoile, interesele individuale si diferitele stiluri de invatare ale acestora.

Continuturile prevazute de programele scolare sunt structurate in unitati de invatare,astfel incat sa se realizeze pe deplin obiectivele de referinta specifice fiecarei discipline/ clase care sunt parcurse conform planificarilor calendaristice. Toate cadrele didactice sunt preocupate sa promoveze o invatare cu sens prin utilizarea originala a strategiilor activ-participative,a metodelor de invatare prin cooperare,stimuland dezvoltarea personala si cooperarea sociala. O alta componenta importanta a programului este implicarea parintilor si a comunitatii in educarea copiilor.

Programele şcolare si planurile cadru folosite in unitatea noastra de invatamnat sunt aprobate prin O.M.E.C.T.S nr. 3656/29.03.2012 si nr. 3654/29.03.2012.

Din anul scolar 2014-2015, ne desfasuram activitatea in urmatoare componenta:

Sediul LUCA Tei dispune de:

• Gradinita
  • Cresa

Scoala Primara LUCA  dispune de:

• clasa pregatitoare
  • clasa I
  • clasa a II-a
  • before school
  • after school

Sediul LUCA Herastrau dispune de:

• cresa
  • gradinita
  • after-school

Scoala Primara Luca se bucura de oprtunitatea de a le oferi elevilor/ prescolarilor sai numeroase activitati ce vin in completarea Programei Nationale:

• Tabere scolare cu tematica: natatie, schi , engleza, cercetasi.
  • Participarea la targuri, festivaluri sau expozitii.
  • Implicarea în campanii sociale sau umanitare.
  • Organizare de activitati demostrative cu participarea parinţilor.
  • Vizionare de spectacole de teatru, opereta.
  • Vizite la muzee si alte obiective culturale in functie de temele studiate si varsta copiilor.
  • Organizarea aniversarilor copiilor in cadrul clasei.
  • Celebrarea unor sarbatori nationale si internationale prin activitati cu invitati, plimbari, activitati practice.

Personal didactic:

Echipa de profesori este una ce se defineste prin profesionalism, capacitate de organizare si indrumare, dragoste pentru copii, entuziasm si dinamism:

• director educativ
  • profesori pentru invatamant primar
  • profesori pentru invatamant presolar
  • profesor de limba engleza
  • profesor de desen
  • profesor educatie fizica
  • profesor de religie,etc

Va multumim pentru ca ati ales sa faceti parte din Comunitatea Luca!