Facilitati si avantaje

Dacă ar fi să rezumăm cât mai concis idealul nostru educațional, am spune-o simplu: „Automotivarea este considerată cheia învățării complete”. Am construit școala noastră fiind ghidați de câteva principii solide, principii care stau la baza organizării și funcționării oricărei unități de învățământ și care, la Școala Luca, se respectă cu rigurozitate. Calitate, eficiență, transparență, profesionalism, flexibilitate, adaptabilitate și responsabilitate – acestea sunt trăsăturile care formează scheletul școlii noastre.

Școala Luca își propune, prin cele două niveluri – preșcolar și primar – să ofere opțiunea potrivită pentru părinții care doresc să-și educe copiii într-un mediu sănătos și corect. Cei mici își vor dezvolta creativitatea, mintea și spiritul, crescând într-un mediu prietenos și având parte de o educație și de o dezvoltare armonioasă.

Misiunea fundamentală a instituției noastre este de a-i pregăti pe copii pentru viață, de a cultiva spiritul de inițiativă, stimulând în permanență entuziasmul de a învăța, spontaneitatea, independența gândirii, motivația creativă și libertatea de exprimare.

Țelurile pe care dorim să le atingem împreună, alături de familiile care ne vor traversa pragul, sunt numeroase.

• menținerea permanentă a colaborării cu familia pentru a observa traiectoria fiecărui copil, pentru dezvoltarea și încurajarea potențialului sau creativ;
  • formarea unor elevi competitivi, capabili să stăpânească la un nivel superior tehnologia informației;
  • orientarea actului didactic spre a obișnui elevii să gândească, să folosească informația în mod corect, să comunice cu ajutorul limbilor moderne de circulație internațională;
  • proiectarea activității școlare în scopul integrării în spațiul european prin conștientizarea propriei culturi;
  • descoperirea culturilor și tradițiilor europene;
  • convertirea actului de predare-învățare dintr-un act reproductiv într-un act creativ, cauzal, explicativ;
  • perfectionarea colectivului didactic;

Vom încerca să ajutăm la conturarea unor trăsături de bază ale caracterului copiilor, care cuprind calități precum:

• responsabilitate
  • respectul pentru cei din jur
  • dezvoltarea creativității și inițiativei
  • simțul critic
  • dezvoltarea capacității de a alege în situațiile zilnice
  • munca în echipă